„Wróć, jeśli masz odwagę” – Estelle Maskame

Tytuł: Wróć, jeśli masz odwagę
Tytuł oryginalny: Dare to Fall
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Autor: Estelle Maskame
Wydawnictwo: Feeria Young
Data premiery: listopad 2017
Ilość stron: 352
ISBN: 978-83-7229-696-2

Estelle Maskame to młodziutka pisarka, która szturmem podbija serca polskich czytelniczek. Najpierw seria Dimily, która zyskała dużą popularność, stając się bestsellerem. Teraz Wróć, jeśli masz odwagę, już teraz cieszące się dobrą opinią, choć swoją premierę miało niedawno – w listopadzie.
Danielle i Jaden w wyniku wypadku tracą rodziców. Od tej pory wszystko się zmienia, przeprowadzają się do dziadków, przyjaciele stopniowo się od nich odsuwają, nie mogąc znieść tego uczucia smutku. Jedną z takich osób jest McKenzie, najlepsza przyjaciółka rodzeństwa i zarazem dziewczyna Jadena. Gdy spotyka ich tragedia, ona powoli wycofuje się z ich życia. Przyczyną tego jest nie tylko bezsilność w tej niecodziennej i strasznej sytuacji, nie tylko fakt, że nie wie w jaki sposób zachowywać się wobec takiej tragedii, ale również to, że ona i jej rodzina do tej pory nie otrząsnęli się ze swojej własnej żałoby. Czy będzie miała odwagę, by stawić temu czoła? 

„Ale sobie z tym radzę, bo zawsze będą żyć w moich wspomnieniach, więc się mulisz. Nie mam gorzej. To da się znieść, za to nie wyobrażam sobie, jak byłoby stracić kogoś, z kim nie wiązałoby mnie choć jedno wspomnienie.”

Wróć, jeśli masz odwagę to książka z gatunku New Adult, która, choć pierwotnie skierowana jest do młodszej grupy odbiorców, porusza ważny i trudny w zrozumieniu temat. Bohaterowie mierzą się ze stadiami żałoby, z alkoholizmem i uczuciami, które ich przerastają. Próbują walczyć w samotności, lecz potrzeba bliskości i bycia zrozumianym wygrywa z poczuciem wstydu czy wyobcowania. Autorka może i nie przeanalizowała dogłębnie problemu, tworząc wielowymiarowy i rzeczywisty portret psychologiczny, bo do tego potrzeba doświadczenia życiowego i pewnego wieku, ale na pewno opisała w sposób przejrzysty codzienność, z którą zmierza się wiele osób dorosłych czy dopiero wchodzących w ten świat dorosłych. Nieskomplikowanie, ale dobitnie przedstawiła główny wątek swojej książki. 
Jest to powieść przepełniona emocjami. Czy można pisać o śmierci bez uczuć, podchodząc do tematu obojętnie? Nie. A autorka, mimo swojego młodego wieku, bardzo dojrzale przedstawiła swoich bohaterów i kwestie związane z ich dylematami. Jedynie postać głównej bohaterki wydaje mi się nieco naciągana, ponieważ nie potrafię zrozumieć jej postępowania. Powód jakim się broniła jest niewiarygodnie głupi. Być może to sposób patrzenia osoby, która nigdy nie znalazła się w podobnej sytuacji, ale nie potrafię znieść myśli, że było to po prostu nieautentyczne. 
Cieszy mnie również to, że Maskame potrafiła te swoje uczucia przenieść na czytelnika. Były momenty, że aż zatykało mnie ze wzruszenia. Potrafiłam wczuć się w sytuację i współczuć bohaterom, choć wiedziałam, że to tylko postacie fikcyjne. Było mi ich rzeczywiście żal.
Całość oceniam pozytywnie, pamiętając również, że jest to książka młodzieżowa. Nie wymagałam od niej ciągłej akcji, raczej spodziewałam się spokojnego tempa i fabuły opierającej się o jeden główny wątek. Podobali mi się wyraziści i odpowiedzialni bohaterowie (a przynajmniej część z nich! Holden nie wykazał się mądrością, no i jak wspomniałam wyżej – Kenzie również momentami sprawiała, że w to wątpiłam). I choć zakończenie mnie zszokowało, niestety raczej negatywnie (wydaje mi się, że było nieprzemyślane, przedstawione na prędko, byleby zaskoczyć; nie stworzyły z pozostałymi aspektami powieści spójnej całości), to z przyjemnością przeczytałabym kontynuację. 
Patrząc na dorobek twórczości Estelle Maskame widzę progres. Mogę rzec, że jestem z nią od początku, a to znaczy, że jestem w stanie dostrzec zmiany, które zachodzą w jej warsztacie pisarskim. Jej pióro dojrzewa wraz z jej wiekiem. Postacie, które kreuje również zaczynają myśleć przytomnie i rzeczowo. Mam nadzieję, że będzie rozwijała swoją pasję.
Za egzemplarz powieści dziękuję wydawnictwu Feeria Young!
(a już niedługo relacja ze spotkania z autorką)

Z poważaniem, Klaudia Nadolna