Karta graficzna – jaką najlepiej wybrać w zależności od potrzeb

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W metalowej obudowie komputera znajduje parę ważnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która generuje obraz na ekranie.

Ponieważ dla wielu sklep (zobacz także technika grzewcza wrocław) komputerowy to pomieszczenie pełne dziwnych nazw, w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak dopasować karty graficzne do określonych zadań.

Po pierwsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań zamierzamy używać komputera. Jeżeli wyłącznie do pisania dokumentów tekstowych, oglądania seriali i surfowania po Internecie, nie trzeba szukać osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z wbudowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z tworzeniem modeli 3D zaleca się kupno kart specjalistycznych, zazwyczaj niesprzedawanych w zwykłych sklepach komputerowych.

Gdy planujemy grać w gry komputerowe, zwłaszcza te niedawno wydane, potrzeba koniecznie zastanowić się nad wyborem wystarczającego mocnego sprzętu. Podzespoły do komputerów cechują się różnymi parametrami, jak i też kosztem. Aby zagrać w nadchodzące aplikacje komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla graczy z dużą ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, z ceną powyżej dwóch tysięcy złotych i dający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością pieniędzy, ale też zależy nam na dobrych osiągach, można rozejrzeć się za Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu układów krążą w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy niezłe karty, takie jak geforce GT430, niestety szybko może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Należy pamiętać, że dobre komputery dla graczy nie składają się tylko z kart grafiki. Znaczący jest również zakup procesora, najlepiej z wieloma rdzeniami. Również pamięć operacyjna mocno oddziałuje na wydajność – 4 gigabajty to obecnie minimum, gdy chcemy się napawać płynną rozgrywką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*