Znane instrumenty dęte

Instrumenty dęte to grupa nazywana również aerofonami. Zaliczane są do nich kolejno instrumenty dęte drewniane, z blachy oraz, a także klawiszowe. Przykładem instrumentów dętych drewnianych są oczywiście saksofony.

saksofon

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do grupy instrumentów dętych blaszanych zaklasyfikowano na przykład instrumenty dęte – puzony i na przykład sakshorny. Instrumenty klawiszowe określają mało liczną gromadę spośród opisanych wcześniej. Przykładem są mniej znane melodyki. Puzony, pokrewne z rodziną trąbek wynaleziono około XIII w.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij na odnośnik tu (https://www.equiversum.pl/pl/c/Bluzy/2) – informacje tu zawarte są niezwykle fascynujące.

Jest to trochę taka bardzo duża trąbka, w której środkowy fragment rury przybrał postać długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Dopiero dwa wieki dalej puzony zasłużyły na swoją charakterystyczną nazwę. Wkrótce zaczęto zmieniać pierwszą wersję, aby dopasować je do skali głosu. Dziś puzony wciąż występują w różnych odmianach, przykładowo suwakowy, sopranowy albo basowy.

Rogi, których druga nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej grupy, jak puzony. Rogi pochodzą od pierwotnych instrumentów stosowanych na polowaniach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Takie rogi miały niewielkie możliwości muzyczne, jednak obecne instrumenty są budowane z metalu, przez co ich zakres dźwięków bywa oczywiście pełniejszy. Rogi mają także swoje odmiany. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, dla stworzenia dźwiękowych efektów specjalnych. Sakshorny to natomiast instrumenty które są rodzajem buglehornów. Sakshorny mają różne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich uzyskiwany jest w każdym przypadku inny. Sakshorny bywają szczególnie pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najpopularniejsze wśród opisanych dotąd instrumentów. Saksofony też mają różne wielkości oraz związane z tym zakresy dźwięków. Najczęściej spotykane odmiany saksofonów to saksofony sopranowe lub barytonowe. W przeciwieństwie do wcześniej scharakteryzowanych, saksofony nie mają swoich dawnych poprzedników. Wynaleziono je w połowie XIX w. i do dzisiaj dotrwały w identycznej jak wtedyformie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – instrumenty dęte – waltornie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*