Tove Jansson, czyli mama Muminków

Tove Jansson, czyli mama Muminków.

Dorobek pisarski fińskiej autorki to nie tylko barwna seria o małych stworkach [MUMINKACH], którą uwielbiają dzieci (i starsi). To również książki dla dorosłych czytelników, choć nie tak szeroko komentowane.

Rok 2019 jest ważny, jeśli chodzi o Jansson. 27 czerwca minęło osiemnaście lat od jej śmierci, natomiast na dziewiątego sierpnia przypada 105. rocznica jej urodzenia. Z tej okazji postanowiłam zapoznać się z jej twórczością i specyficznym stylem. Obecnie za mną pierwsza książka, czyli „Lato”.

Tytuł: Lato
Autor: Tove Jansson
Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: lipiec 2017
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-1013-232-1

W „Lecie” poznajemy historie relacji i wspólnych przygód babki i wnuczki. Obserwujemy starcia międzypokoleniowe, cykl przyrody, który wyznacza sposób życia na wyspie w zatoce fińskiej. Krótkie opowiadania nie mają w sobie wartkiej akcji, nie poruszają najczulszych strun. I chyba to boli najbardziej. Ten duszny, obojętny klimat. Ta chłodna relacja podszyta jednak stonowanymi, ukrytymi uczuciami i potrzebą chronienia bliskich osób.

Na kartkach jak cień pojawia się postać ojca, jednak nie pełni on żadnej istotnej roli, jest świadomie pomijany. I choć jego obecność jest wyczuwalna – nie stanowi on bohatera, na którego zwrócimy uwagą. Najważniejszymi istotami jest starość i młodość, dwa skrajne wieki, które wzajemnie się czegoś uczą. To babka i wnuczką stanowią fundament każdego opowiadania.

O samej fabule trudno cokolwiek opowiedzieć, ponieważ każde opowiadanie stanowi inną przygodę. Przygody te są opisane na kilku stronach, więc jedyne co Wam mogę powiedzieć – przeczytajcie. Warto oderwać się na chwilę i poczytać te krótkie opowieści z życia małej dziewczynki u boku starej kobiety, gdy obie zachowuję tę dziecięcą wyobraźnię.

W planach czytelniczych na sierpień mam obecnie następujące książki:

Córka rzeźbiarza (Bildhuggarens dotter. 1968), zbiór opowiadań, tłumaczenie Teresa Chłapowska, wydawnictwo Słowo/Obraz/Terytoria 1999;

Uczciwa oszustka (Den ärliga bedragaren. 1982), tłumaczenie Halina Thylwe, Nasza Księgarnia 2013;

Wiadomość (Meddelande. 1998), zbiór opowiadań, tłumaczenie Teresa Chłapowska, Justyna Czechowska, Marginesy 2015;

Słoneczne miasto, zbiór składający się z dwóch opowiadań: Słoneczne miasto (Solstaden. 1974) i Kamienne pole (Stenåkern. 1984), tłumaczenie Teresa Chłapowska, Justyna Czechowska, Marginesy 2017;

□ Boel Westin: Tove Jansson. Mama Muminków. przekład Bogumiła Ratajczak. Warszawa: Marginesy, listopad 2012

Jeśli mi się uda – zapoznam się również z serią Muminki. Owszem, nigdy jej nie czytałam. Czytajmy w sierpniu Tove Jansson.

 

 

4

Z poważaniem, Klaudia Nadolna