„Tajemny Ogień” C. J. Daugherty, Carina Rozefeld

Tytuł: Tajemny Ogień
Tytuł oryginalny: The Secred Fire
Liczba stron: 392
Autor: C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld
Wydawnictwo: Moondrive, Otwarte
Data premiery: 19 października 2015
ISBN: 978-83-7515-359-0
C. J. Daugherty jest autorką bestsellerowej serii „Wybrani”. Urodziła się w Teksasie, od lat mieszka jednak w Anglii. Niegdyś była reporterką kryminalną i dziennikarką śledczą. 
Carina Rozenfeld najpierw podjęła pracę we francuskich pismach młodzieżowych, w międzyczasie pisząc wieczorami własną powieść, jednak pełnoetatową autorką została po opublikowaniu swojej pierwszej książki. Obecnie mieszka w Paryżu, a na swoim koncie ma ponad dwadzieścia nagród literackich i prawie dwadzieścia poczytnych książek. 

„Taylor gwałtownie usiadła na łóżku, przyciskając kołdrę do piersi. Serce łomotało jej tak szybko, jakby biegała, ledwie mogła złapać oddech.”

Taylor Montclair jest niczym nie wyróżniającą się wzorową uczennicą jednej z angielskich szkół. Ot szara myszka, które życie spędza w książkach, by dostać się do wymarzonego Oksfordu, gdzie wykłada jej dziadek. Jednak uśpiony w jej ciele potencjał, tak zwany Tajemny Ogień wkrótce zaczyna się budzić i ujawniać. Najpierw w postaci złego samopoczucia, potężnych bólów głowy, a później dziwnych ataków. Czy zdoła ujarzmić swoją moc? Jaką rolę odegra dla francuskiego chłopca?

Sacha Winters wydawać by się mogło, że jest nieśmiertelny. To chłopak z rodzaju tych, co zabito go i uciekł. Jednak czas za Zmartwychwstania dobiega końca, ponieważ z dniem osiemnastych urodzin ma umrzeć bezpowrotnie. Uratować go może tylko jedna osoba. Czy uda się zapobiec tragedii? Czy przeznaczenie połączy dwie dusze, które dzielą setki kilometrów?

„Popatrzyli sobie w oczy, a wtedy dostrzegła w jego spojrzeniu zrozumienie. Ze zgrozą uświadomił sobie, co się stało. Otworzył usta, żeby coś powiedzieć, ale zgiął się wpół, a jego ciałem wstrząsnęły kolejne spazmy.”

„Tajemny Ogień” to książka młodzieżowa, oparta na fantastycznych wątkach. Rzadko kiedy sięgam po tego typu literaturę, jednak w tym przypadku nie żałowałam ani chwili. Niespodziewane zwroty akcji umilały mi czas i sprawiały, że nie wszystko było monotonne i przewidywalne, jak to bywa w tego typu książkach. 

Mimo iż powieść została napisana przez dwie autorki, to jest skomponowana w sposób uporządkowany, łączy się w logiczną całość, nie tracąc przy tym wiarygodności. Widać, że Panie czują się w temacie lektur fantastycznych jak przysłowiowe ryby w wodzie. Tłumaczy to między innymi fakt ciekawej, nieszablonowej fabuły, opartej na pradawnej mocy i śmiertelnej klątwie.

Niesamowicie podoba mi się to, że sekrety odkrywane są stopniowo, przez co przy lekturze czujemy się niepewnie, a elementy zaskoczenia widoczne są na każdej stronie, napięcie nie znika aż do ostatniej kartki, bo nawet wtedy nie odkrywamy drzemiącej tajemnicy.

Mimo, iż bohaterowie z początku nie wyróżniają się na tle innych powieści, to z czasem zyskują pewną indywidualność. Sacha jest zbuntowanym nastolatkiem, który opuszcza zajęcia, odgradza się od znajomych i rodziny, jego cynizm zniechęca ludzi do prób podjęcia jakichkolwiek relacji, to jednak ma on swoje powody, które nie są wynikiem buzujących hormonów czy egoistycznych pobudek. Ponadto w głębi serca potrzebuje miłości i jak każde dziecko pragnie, by matka okazała się waleczną lwicą, która pomoże pokonać mu przeszkody. Jednak rzeczywistość jest inna, co tylko sprawia, że nasz główny bohater popada w marazm i postanawia poradzić sobie z otaczającym go światem i kresem życia na swój sposób. To właśnie Sacha jest moim ulubionym bohaterem, ponieważ choć w pierwszych chwilach wydaje się być płytki, posiada jednak pewną głębię, a jego dojrzałość ujawnia się w najmniej spodziewanych momentach. Taylor również z każdą kolejną chwilą zmienia się nie do poznania i ze zwykłej dziewczyny staje się waleczną, pewną siebie kobietą, która za wszelką cenę chce uratować życie swojemu przyjacielowi.

Elementy zaskoczenia, prosty, lekki styl autorek, walka z przeznaczeniem i wyścig z czasem dodają pikanterii w całej powieści. Czytelnik wkręca się w akcję, nie mogąc przerwać lektury, która i tak pędzi z zaskakującą prędkością. Uczucia się diametralnie zmieniają, stosunki do bohaterów ulegają równie dynamicznej zmianie. Przyznam się szczerze, że ta lektura sprawiła,  iż nie mogłam jej odłożyć póki nie przeczytałam całości. Teraz z bijącym sercem podejdę jak najprędzej do drugiej części, ponieważ zakończenie jak to w przypadku cyklów pozostawiło w moim organizmie niedosyt, a w głowie wciąż narastające pytania.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Otwarte

Z poważaniem, Klaudia Nadolna

8 thoughts on “„Tajemny Ogień” C. J. Daugherty, Carina Rozefeld

  1. Pamiętam, że bardzo mi się podobała ta lektura, ale nie mogę sobie przypomnieć żadnych szczegółów z tej książki. Pamiętam jedynie ogólny zarys (a i tak niezbyt dokładnie), co w sumie trochę mnie dziwi, bo czytałam tą książkę chyba jakoś w kwietniu, a więc nie jakoś bardzo dawno temu, a mimo to tak mało z niej pamiętam… Chyba muszę ją sobie odświeżyć.
    Pozdrawiam! 🙂
    recenzjeklaudii.blogspot.com

  2. Jestem już zarówno po pierwszym jak i po drugim tomie tej serii i jestem bardzo mile zaskoczona 🙂 Nie spodziewałam się, że autorki w taki sposób poprowadzą akcję. Miłe zaskoczenie 🙂
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *