„Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins

Tytuł: Dziewczyna z pociagu
Tytuł oryginalny: The Girl on the Train
Liczba stron: 328
Autor: Paula Hawkins
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-8031-066-7

Dziewczyna  z pociągu to pokręcony thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu przez całą lekturę. Główna bohaterka, Rachel, jest alkoholiczką przechodzącą ciężki okres w życiu. Mąż ją zostawił dla innej zaraz po tym jak wpadła w depresję, nie może mieć dzieci, zaczęła pić, przez co wyrzucili ją z pracy. Pomieszkuje u swojej przyjaciółki, Cathy, jednak i ona jest już na granicy wytrzymałości. Stara się pomóc Rach wyjść z nałogu, jednak nic nie skutkuje. Dziewczyna, ze wstydu przed przyznaniem się do porażki, codziennie rano jeździ pociągiem, mówiąc przyjaciółce, że wychodzi do pracy.Tak naprawdę jeździ bez celu. Zawsze gdy dojeżdża do swojej byłej dzielnicy, mija pewien dom. To właśnie z jego lokatorami układa sobie bajeczną historię o szczęśliwym małżeństwie. Jednak co się stanie, gdy okaże się, że wszystko tak naprawdę jest fikcją, a życie jakie wiodą nie ma nic wspólnego z sielanką jaką sobie wyobraziła? Co się stanie, gdy główna bohaterka jej historii nagle zniknie bez śladu? Kto będzie głównym podejrzanym i co Rachel robiła tam w dzień jej zniknięcia? Czy odzyska pamięć utraconą przez zbyt dużą ilość alkoholu, by móc pomóc policji w poszukiwaniach?

Widziałam mnóstwo złych opinii o tej książce i naprawdę nie wiem skąd one się wzięły. Pewnie jest to tylko kwestia gustu, nie talentu autorki. Choć historia przedstawiona na kartkach „Dziewczyny z pociągu” jest chaotyczna, to i tak czyta się ją szybko i zrozumiale. Może nie jest to spójne, jednak wciąga niebywale. Nie pamiętam, kiedy byłam aż tak zestresowana, zdezorientowana, pełna napięcia i obawy przy lekturze. Choć do żadnego z bohaterów nie przywiązałam zbyt dużej wagi, to jednak samo to, że skupiłam się głównie na akcji powinno dać do zrozumiała, że wątki tam wprowadzone, te zamieszania sprawiają tylko, że nie sposób się oderwać. Lubię książki, w których już od początku wiem kto zawinił i nagle bach, jeden zły trop, później naprowadzenie na inny i znowu bach, kolejna pomyłka. Takie są najlepsze! Nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Dopiero na ostatnich kartkach dowiedziałam się prawdy i byłam w takim szoku, że nie mogłam zacząć innej książki. Polecam, naprawdę polecam!

Książka bierze udział w wyzwaniu 52 book challenge.

Z poważaniem, Klaudia Nadolna

20 thoughts on “„Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins

  1. Sama nie wiem, co mam myśleć o tej książce, bo spotkałam się z wieloma różnorodnymi opiniami na jej temat i nie do końca jestem przekonana, czy chcę poznać tę historię.

  2. Trzyma w napięciu? Wow, to fajnie, że coś takiego czułaś, bo mnie potrzymała w napięciu przez parę sekund przy samym końcu, ale dosłownie na kilka sekund, bo napięcie tak jak szybko się pojawiło, tak zaraz zniknęło i nie rozumiem fascynacji nad tą książką, naprawdę… Ale prawdą jest, że najwiarygodniejszym źródłem jesteśmy my sami, jak przeczytamy daną pozycję. 😉

  3. Z dużą rezerwą podchodzę do książek, które są tak intensywnie promowane, że niemal wyskakują z mojej lodówki. Nie dałam się na nią namówić i póki co nie żałuję. Większość opinii, jakie słyszałam o tej książce było negatywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *