[PRZEDPREMIEROWO] „Dan – Sha – Ri” – Hideko Yamashita

Tytuł: Dan-Sha-Ri
Tytuł oryginalny: Dan Sha Ri
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Autor: Hideko Yamashita
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 30 sierpień 2017
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-0806-383-5
Powyższy poradnik nie poda Ci na tacy sposobu na wysprzątanie swojego mieszkania, by lśniło i pachniało. Za to pomoże Ci się uporać z inną, męczącą słabością – zbędnym gromadzeniem.
Autorka nazywa siebie ekspertką od nieładu (ang. clutter consultant). W swojej publikacji stara się przekazać naukę, która pozwoli na uporządkowanie serca, umysłu i przestrzeni. 

Metoda DAN – SHA – RI jest innowacyjna i ma szansę powodzenia, ponieważ nie skupia się bezpośrednio na porządkowaniu, układaniu i czyszczeniu, a na wyrzucaniu i zmianie sposobu myślenia. Autorka próbuję przekazać nam wiedzę, dotyczącą składowania niepotrzebnych przedmiotów – to one powinny być dla nas, a nie my dla nich. Przykładem zaczerpniętym z samej książki może być ten, kiedy trwamy w błędnym przekonaniu, że pewne rzeczy przydadzą nam się w przyszłości, że teraz nie jest odpowiedni moment, by się ich pozbyć bądź by je użyć. Uważamy, że nie jesteśmy na ICH poziomie, nie zasługujemy na coś lepszego.

Na tym tak naprawdę opiera się cały jej system – na uczuciach względem przedmiotu. Dlatego właśnie nie trafia do mnie ta metoda. Nie potrafię sobie wyobrazić takiej sytuacji, że staję przed daną rzeczą i pytam się siebie, czy łączą nas jakieś uczucia. Jest to dla mnie absurdalne, więc i niepotrzebne.

Jednak w tym szaleństwie jest jakaś metoda! W końcu wielu uczestników tych autorskich seminariów wyszło zadowolonych z całego projektu, wewnętrznie oczyszczonych. Odgruzowali swoją przestrzeń, a teraz mogą oddychać czystym, nieskazitelnym powietrzem. Właśnie o tym jest również ta książka. Opowiada o ludziach. O ludziach, którym się udało. Którzy skorzystali i którzy są zadowoleni. Hideko Yamashita przedstawia nam wiele typów człowieka, podaje na tacy ludzkie słabości i wymówki, byśmy mogli odnaleźć w tych cząstkach siebie. Ja odnalazłam, bowiem jestem taką typową zbieraczką. Niestety nie czuję się zachęcona metodą Dan – Sha – Ri, bo lubię wszystko to, co ma sens. A rozmawianie o uczuciach do danych przedmiotów dla mnie go po prostu nie ma. 

Podoba mi się natomiast strona graficzna publikacji. Zawiera ona wiele wykresów, które pomogą lepiej zrozumieć całą tę ideologię. A uwierzcie mi – przydaje się to dodatkowe zrozumienie, bo autorka lubi trochę chodzić krętymi drogami, układając trudne w zrozumieniu zdania. Często moje myśli ulatywały gdzieś obok, więc nie mogłam się skupić na treści. Nie przyciągała ona mojej pełnej uwagi, bo myślę, że wiele w niej lania wody. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackie!

Z poważaniem, Klaudia Nadolna