[BOOK TOUR] „Paradoks Szympansa” Prof. Steve Peters

Tytuł: Paradoks Szympansa
Tytuł oryginalny: The Chimp Paradox: The Mind Management Programme to Help You Achieve Success, Confidence and Happiness
Seria: Samo Sedno
Autor: Prof. Steve Peters
Wydawnictwo: Edgard
Data premiery: sierpień 2016
Ilość stron: 320
ISBN: 978-83-7788-349-5
Prof. Steve Peters to psychiatra kliniczny, sądowy, wykładowca The University of Sheffield. Jest konsultantem psychiatrii w świecie sportu. Dyrektor kliniczny Mental Health Services. 
Paradoks Szympansa to poradnik, a dokładniej program zarządzania umysłem. Cel? Przede wszystkim nauka kontrolowania emocji. Jednak nie jest to jedyne pojęcie, jakie autor stara się wyjaśnić w swojej publikacji. 

„To zwierzak interpretuje wskazówki i stara się ustalić typ osoby, z którą masz do czynienia. Jeśli odniesie złe pierwsze wrażenie, dopiero po mniej więcej siedmiu spotkaniach – jak pokazują badania – będzie chciał zmienić zdanie!”

Książka, którą wymęczyłam, która wycisnęła ze mnie resztki sił. Oczywiście nie jest to spowodowane tym, że jest napisana w nieprzystępny sposób, lecz porusza trudne tematy, które znajdą wielu odbiorców, przez co należy poświęcić jej maksymalną uwagę. Umysł człowieka jest skomplikowany, dlatego tak opornie może iść czytanie.
To, co najbardziej mi się spodobało w tej pozycji, to będą wskazówki oprawione w ramki, poprzedzone słowem „Zapamiętaj”. Ponadto liczne rysunki Szympansa, Człowieczka czy Gremlina świetnie ilustrujące opisywane sytuacje i sprawiają, że łatwiej jest zapamiętać dane zasady, przy okazji dobrze się bawiąc. Książka zawiera również ćwiczenia, które znajdują się na końcu każdego rozdziału. Bywały one proste w wykonaniu, jednak ciężkie, jeśli chodzi o zaglądanie do swojego umysłu i uświadamianie sobie prawdy.
Sam pomysł nazwania wybranych części mózgu w tak ciekawy sposób jak: Szympans, jako zwierzę, które jest zapleczem emocjonalnym; Człowiek, który kieruje się logiką i faktami oraz Komputer, czyli miejsce przechowywania danych i centrum automatycznej reakcji; jest bardzo pomocne w zrozumieniu funkcjonowania umysłu człowieka. A więc każdy osobnik posiada dwie osobowości. Emocjonalną i logiczną. 
Jeśli zaś chodzi o samą treść, to myślę, że jest ona przydatna, jednak jak pisze sam autor – to od czytelnika zależy, czy chce coś zmienić w swoim życiu oraz w jaki sposób to zrobi. Profesor nie narzuca swojej wizji, daje jedynie wskazówki, z których możemy albo skorzystać albo obalić i przejść obok nich bez wysuwania konkretnych wniosków.
Autor stara się, by każdą swoją radę poprzeć odpowiednim przykładem. Jest on zazwyczaj zaczerpnięty prosto z życia, z sytuacji, w której niejedne człowiek mógłby się znaleźć. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, co mógł mieć na myśli. 
Najbardziej interesującym mnie fragmentem był ten o Gremlinach. Niestety mam ich w sobie bardzo dużo, przez co mój Szympans jest zazwyczaj bardzo niespokojny. Są one ukryte, nieoczywiste i niezwykle trudne do wyeliminowania. Dzięki tej publikacji będę próbowała je wyrzucić ze swojego Komputera. 
Niestety nie jestem w stanie zgodzić się z każdym poglądem autora. To, co najbardziej mnie drażniło, to informacja o związkach. O tym, że nie powinniśmy chcieć zmieniać partnera, choćby nie wiem jak nas irytowało jego zachowanie. Należy go zaakceptować i pozwolić mu być sobą, przecież nikt nas nie zmusza do trwania w tej relacji. Owszem, po części to racja, jednak nie uważam, iż człowiek nie mógłby wpłynąć na charakter innego człowieka. W końcu miłość, to chęć zmiany, by jak najbardziej się ze sobą dogadywać. Potężnym i zupełnie dla mnie nietrafionym przykładem był związek pomiędzy osobą agresywną i ofiarą. Autor uważa, że nie można oczekiwać od agresora zmiany. Należy go albo zaakceptować albo odejść. Tak po prostu, prosta rada. Niestety w życiu tak to nie działa.
Oprócz tych momentów, kiedy łapałam się za głowę nad sensem (było ich naprawdę rzadko), to polecam tę książkę. Jest to program, który może odnieść sukces. Na pewno kupię pozycję, by móc ją powoli czytać i stopniowo wprowadzać w życie, by nauczyć się zarządzać moim Szympansem, a przy tym uzyskać kontrolę nad swoim życiem i emocjami.
źródło: Nasza grupa, autor: Magda
Książka została przeczytana w ramach akcji Book Tour organizowanym w grupie „Przeczytaj & Podaj dalej„. 
Organizatorka grupy i akcji: Magda z bloga Save the magic moments.
Właścicielka książki: Dagmara z bloga Socjopatka.
Serdecznie dziękuję za możliwość poznania wyjątkowej książki.

Klaudia Nadolna

6 thoughts on “[BOOK TOUR] „Paradoks Szympansa” Prof. Steve Peters

  1. Tak, ta książka naprawde daje do myślenia, chociaż doskonale Cię rozumiem, że nie ze wszystkim się zgadzasz i cieszy mnie to. 🙂

    Najważniejsze w takich "poradnikach" to umieć czytać krytycznie i nie łykać wszystkiego, jak leci. Dla pocieszenia też powiem iż mam sporo gremlinów, więc jest nad czym pracować. 🙂

  2. Kochana ale mi radochę sprawiłaś! Bardzo Ci dziękuję, że zdecydowałaś się napisać o lekturze z naszego klubowego booktoura i rozsławiasz nasz mały, przytulny kącik w sieci :***

  3. Teorie Petersa są ciekawe, ale nie wiem, czy jestem na nie gotowa. Przypuszczam, że miałabym problem z zaakceptowaniem dużej części z nich. Mimo tego zajrzę do tej książki, jeśli trafię na nią w bibliotece 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *