„Miłośniczki Czekolady i ślub” Carole Matthews

Tytuł: Miłośniczki Czekolady i ślub

Oryginalny tytuł: The Chocolate Lovers’ Wedding
Liczba stron: 368
Autor: Carole Matthews
Wydawnictwo: HarperCollin
Data premiery: 9 listopada 2016
ISBN: 978-83-276-2128-3
Zbliża się okres zimowy, w niektórych miejscach można już podziwiać pierwsze opady śniegu, a więc najwyższa pora otoczyć się lekturami, które swoją treścią potrafią rozgrzać niejedno serducho. Taką właśnie opowieścią jest „Miłośniczki Czekolady i ślub” z tą iście bajeczną okładką. 
Carole Matthews osiągnęła niemały sukces, napisała 28 powieści, które zostały przełożone i wydane w ponad trzydziesty krajach. Ponadto ma na koncie kilka bestsellerów „Sunday Timesa”, a prawa do ich sfilmowania kupiło Hollywood. Jako, że jestem po lekturze jednej z jej pracy, to wcale mnie to nie dziwi.

– Za Klub Miłośniczek Czekolady- mówię- Za życie, miłość i czekoladę!”

„Miłośniczki Czekolady i ślub” to kontynuacja losów czterech bohaterek. Jest to czwarta część, jednak można ją traktować jako odrębną historię, bowiem nawet bez znajomości poprzednich tomów można idealnie wpasować się w klimat. 
Poznajmy Lucy, Autumn, Nadię i Chantal, cztery zwariowane na punkcie czekolady kobiety. Dawniej koczowały w kawiarni „Czekoladowe Niebo”, jednak obecnie zostały skazane na banicję. Od tej pory poszukują swojego drugiego na świecie idealnego miejsca, w którym mogą do woli pożerać znakomitą czekoladę. Połączyła ich typowa „przyjaźń na zawsze”, której siła przeskoczy każdy mur niepewności, niwelując nawet największy problem. W ich życiu zachodzi mnóstwo zmian, obecnie z niecierpliwością oczekują ślubu Lucy. Jednak czy los pozwoli im na bezczynne czekanie? Nie, przeznaczenie ma dla nich inne plany, które nieco urozmaicą im ten czas. Niestety nie obejdzie się bez przykrych niespodzianek, które zachwieją ich rzeczywistość i podważą własne racje. 

„Cokolwiek się stanie, Klub Miłośniczek Czekolady będzie trwał. Może nawet rozejdziemy się w różne strony, ale łączy nas nierozerwalne więzi. Jesteśmy przyjaciółkami, a prawdziwa przyjaźń trwa przez całe życie.”

Autorka ma niebywale lekkie pióro, słownictwo jest łatwe do przyswojenia, dostosowane do komedii romantycznej. Plastyczne opisy pozwalają poruszyć wyobraźnię, a sami bohaterowie są tak wyraziście nakreśleni, że bez problemu stają się naszymi literackimi przyjaciółmi.
Krótkie rozdziały pozwalają na prężne czytanie, nie pozwalają oderwać się od lektury, sam styl jest przyjemny w odbiorze, co dodaje tylko uroku. Dla każdej z naszych czterech bohaterek autorka ma jednakową ilość czasu w powieści, a więc każdy akapit odpowiada różnym perspektywom. Ta stylizacja pozwala zapoznać się z przemyśleniami, obawami czy wewnętrznymi rozterkami głównych bohaterek. 
Najbardziej do serca wzięłam sobie naszą Lucy, która ma cięty język i darzy swojego Najdroższego wielką miłością. Została ona moją ulubienicą, choć również sama Willow, mimo iż była bohaterką drugoplanową, to i tak swoim zbuntowanym i upartym charakterem przypadła mi do gustu. 
Natomiast kreację męskich bohaterów można porównać do słodkiej, gorącej czekolady. Są oni romantyczni, gotowi wskoczyć w ogień dla swoich partnerek, choć nie połączył ich ślub. Wyidealizowanie ich cech było celem zapewne wymierzony, bo jak głosi hasło na okładce: „Słodsza od czekolady jest tylko miłość”. A więc po burzliwym dorastaniu, rozstaniach i męczącym życiu czeka na nasze bohaterki silna więź, którą nie zerwie byle wiatr oraz gorące uczucie.
Podsumowując jest to przeurocza, pełna ciepła powieść, w której nie zabrakło problemów i schodów do pokonania. Ukazuje siłę prawdziwej kobiety, która mimo upadków się nie poddaje i stale dąży do celu, a opoką w tym wszystkich jest jej mężczyzna. Jest to  współczesna, romantyczna opowieść, w sam raz na zimowe wieczory, gdy za oknem prószy śnieg, a Dziadek Mróz już puka do drzwi. Nie jest przesłodzona, nierealistyczna, co jest jej zdecydowanym plusem, ponieważ łatwiej jest wejść czytelnikowi w buty bohaterów i darzyć ich sympatią. Jedyne czego żałuję to to, że nie przeczytałam poprzednich tomów oraz że wcześniej nie zapoznałam się z twórczością tej autorki, która idealnie buduje zdania, byśmy z łatwością wgryźli się w temat. Jej optymistyczne podejście do tematów trudnych pozwala nabrać nadziei, że nie wszystko w życiu musi być ciężkie, czarne i niewdzięczne.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu HarperCollins!

Z poważaniem, Klaudia Nadolna

18 thoughts on “„Miłośniczki Czekolady i ślub” Carole Matthews

  1. Zastanawiałam się nad tą książką, ale ostatecznie zrezygnowałam. Okazuje się, że tak ciepła powieść również i u mnie znalazłaby uznanie. (mam taką nadzieję ) 🙂

  2. Również zastanawiałam się nad tą książką, lecz wybrałam co innego. Teraz widzę, że mogła się okazać świetną i smakowitą lekturą! Ale kiedyś… znajdę ją 🙂
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *