„Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości” – Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt

Tytuł: Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości
Tytuł oryginalny: Mademoiselle Oiseau and the Letters from the Past
Cykl: Mademoiselle Oiseau (tom 2)
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Autor: Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt
Data premiery: listopad 2017
Ilość stron: 130
ISBN: 978-83-08-06364-4
Czasami dorośli dochodzą do takiego momentu w swoim życiu, że zaczyna im brakować tej bajkowej otoczki, baśniowych klimatów i kolorowych chwil. Wtedy najlepiej sięgnąć po bajkę, która na nowo pozwoli zatracić się w dziecięcym świecie pełnym barw. 
Taką publikacją jest niewątpliwie historia Mademoiselle Oiseau. Kobiety ekscentrycznej, szykownej i co najmniej dziwnej. Tym razem wraz z Isabelle, uroczą sąsiadków starszej pani, próbujemy odkryć przeszłość paryskiej damy, która zachwyca swoim stylem i  obezwładnia tajemniczością. 
aut. Lovisa Burfitt

Według moich odczuć jesień przy Alei Minionych Czasów jest jedną ze smutniejszych pór roku. Mimo barw, które nadaje paryski szyk i kolorowa kreska ilustratorki, jest smutno i ponuro. Czują to nie tylko czytelnicy, ale również młode bohaterki, które z niecierpliwością czekają na powrót osobliwej pani. 
Isis i Isabelle w tej części ruszają ku przygodzie, a w nas mnożą się pytania dotyczące nie tylko samej osoby Juliette, ale również historii związanej z jej rodzinną tajemnicą. Odkryjemy głęboko skrywany ból, wspomnienia o których lepiej zapomnieć i przyjaźń, o którą warto zawsze walczyć.
Całość jest przedstawiona z gracją i elegancją. Nie jest to tylko zasługa stylu, niezwykle klarownego i wyniosłego, ale również wydania. Twarda oprawa, duża czcionka i bajeczne, działające na wyobraźnię rysunki – to jest to, co nazwiemy tutaj klasą!

„Znów umilkła i utkwiła wzrok w swoim rysunku. Gorączkowo szkicowała teraz psa, charta perskiego. Isabella wyczuła, że pojawiła się między nimi jakaś bariera, mur, którego wcześniej nie było. Zupełnie jakby Isis ukryła się za szklaną ścianą, za którą nikt nie ma wstępu.”

Książka idealna dla dzieci, dla dorosłych i dla tych, którzy zgubili gdzieś ducha świąt. Niesie ona za sobą nadzieję i pewne przesłanie, które idealnie byłoby odkryć przed Bożym Narodzeniem.  To opowieść dla spragnionych dobrych bajek, bo rzeczy dzieją się niesłychane! Również do polecenia dla tych, którzy uwielbiają modę i koty, bo tego w tej opowieści pełno! Wysmakowane stroje, odpowiednie obyczaje i estetyczna treść. Pamiętajcie tylko, że jest to druga część niezwykłych przygód paryżanek! O pierwszej możecie poczytać tutaj.
Klaudia Nadolna

Z poważaniem, Klaudia Nadolna