„Historia Mademoiselle Oiseau” – Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt

Tytuł: Historia Mademoiselle Oiseau

Tytuł oryginalny: The Story of Mademoiselle Oiseau
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Autor: Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: maj 2017
Ilość stron: 136
ISBN: 978-83-08-06346-0

Dzieci mają niezwykle bujną wyobraźnię. Nie trudno jest im odnaleźć się w bajecznym świecie. Z dorosłymi jest nieco trudniej, ponieważ wszędzie doszukują się logiki. A książka „Historia Mademoiselle Oiseau” jest jej całkowicie pozbawiona. Jak więc ocenia ją oko dojrzalszej osoby?
Madmuazel Łazo (wymowa) to ekscentryczna i osobliwa kobieta. Mieszka w Paryżu, na szóstym piętrze w starej kamienicy. Jej oryginalność szokuje, ale i ciekawi. Jest tajemnicza i jawi się jako sen – nierzeczywista, momentami wręcz nieistniejąca. My ją poznamy. Poznajemy ją przez Isabelle, dziewięcioletnią dziewczynkę, która jest tak zwyczajna, że aż niewidzialna. Czym zaowocuje ich spotkanie?

„Ma rzadkie włosy i szare oczy – tak szare jak szkolny dziedziniec, jak cała jej twarz. Nie da się powiedzieć nic szczególnego o Isabelli Artioli. Nic wartego zapamiętania.”

Tak jak pisałam wyżej – jest to książka pozbawiona logiki. Jej zadaniem jest poruszenie wyobraźni, namalowanie specyficznego obrazu, który nada lekturze mnóstwa magii. Bo niewątpliwie jest to opowiadanie magiczne. 
Dzięki przyjemnym dla oka rysunkom wykonanym przez Lovisę Burfitt (znakomitą ilustratorkę), bohaterów wyobrażałam sobie jako… postacie z kreskówek. Nierealne i szybko oraz na długo zapadające w pamięć. Najpewniej przez ich wielobarwność (nie tylko jeśli chodzi o odzienie, ale również charakter), dzięki której nawet Isabella nie kojarzyła mi się z szarością i zwyczajnością. 
Autorka starała się pokazać kontrast między Mademoiselle a Isabellą. Tą pierwszą przedstawiła kolorowo, tą drugą ubrała w szarość dnia codziennego. Gdy Oiseau promienieje nadzwyczajnością i optymizmem, dziewczynka nie odznacza się od reszty, wtapia się w tłum i emanuje smutkiem
Najbardziej podoba mi się ten paryski klimat, który wyczuwa się w tej historii. Ta moda, opisy miejsc, wplatane francuskie słowa w treść. Nadaje to uroku całości, przez co czyta się zachłanniej.
Jest to piękna opowieść o marzeniach, o poznawaniu siebie i tej dobrej strony życia. O jego walorach, o magicznej codzienności, której można stawić czoła, jeśli tylko tego się pragnie. Mademoiselle to kobieta, która mogłaby uczyć nas, dorosłych, czerpania radości z naszej rzeczywistości i bycia sobą. Nawet jeśli jesteśmy na swój sposób dziwni. Bo ona nie przejmowała się swoją dziwnością i tym, jak postrzegają ją inni.

Andrea de La Barre de Nanteuil – Mieszka w Paryżu, zawodowo zajmuje się modą jako specjalista PR. Ukończyła Uniwersytet w Lund, studiowała też w ESCP Europe w Paryżu. Jest autorką czterech książek dla dzieci: Historia Mademoiselle Oiseau, Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości, Mademoiselle Oiseau and Argentine oraz POMPOMDOOZLES.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu!

Klaudia Nadolna

4 thoughts on “„Historia Mademoiselle Oiseau” – Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt

  1. Przeczytałam ją niedawno. Rzeczywiście, ja czekałam na to, aż coś się wydarzy, ale ta książka nie temu ma służyć. To taka lekka, miła lektura,która zaopatrzona została w piękne ilustracje, które ogląda się z przyjemnością 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *