„Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysław Semczuk

Tytuł: Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL
Autor: Przemysław Semczuk
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 15 kwietnia 2013
ISBN: 978-83-240-2129-1

Przemysław Semczuk to polski dziennikarz, publicysta, jego specjalizacją jest historia Polski w okresie PRL. Publikował w tygodnikach „Newsweek” oraz „Wprost”. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. 
Czarna Wołga zawiera w sobie sprawy kryminalne z okresu Polskiej Republiki Ludowej. Jest to zbiór dwunastu dochodzeń, jednych nieudolnych, kończących się klęską, innych sprawnych, zakończonych sukcesem. 

„Mój plan polega bowiem na wywołaniu najpierw paniki, na postawieniu następnie na nogi całego aparatu Służby Bezpieczeństwa Publicznego, a dopiero gdy nasycę swój zbrodniczy umysł efektami przeze mnie wywołanymi, dkonam dopiero swego zbrodniczego dzieła.”

Autor odkopał zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w czasie powojennym, dotarł do wielu świadków, oskarżonych i milicjantów. Na podstawie starych akt i wielu wywiadów stworzył pozycje, która miała za zadanie obnażyć kryminalną przeszłość naszego kraju, pokazać techniki śledcze agentów i Służb Bezpieczeństwa.
Na jaw wyszło wiele spraw, które były sprawnie zatuszowane przez tamtejsze władze. Błędy i porażki śledztw również zostały pokazane bez zbędnej otoczki, fałszywej oprawy i uników. 
Semczuk opowiada między innymi historię tytułowej Czarnej Wołgi, którą rzekomo porywano dzieci. Najbardziej jednak interesującym mnie artykułem był ten o Wampirze z Zagłębia, seryjnym mordercy, opowieść znana chyba wszystkim. Mężczyzna zabijał kobiety i nie robił tego na tle rabunkowym czy seksualnym. Udowodniono mu 14 morderstw i 7 usiłowań zabójstw. Jednak sprawa Zdzisława Marchwickiego do chwili obecnej pozostaje zagadką.
W tamtym okresie częstym wyrokiem była kara śmierci. Była to najsurowsza kara. Spotkała ona kilku bohaterów owej książki. Najczęstszym środkiem wykonania wyroku było powieszenie. W 1989 roku sejm ogłosił amnestię, która między innymi zamieniała osobom skazanym na stracenie wyroki na 25 lat pozbawienia wolności.
Obserwujemy przebieg wydarzeń, zauważamy kulejące zasady organizacyjne wyższych struktur dbających o bezpieczeństwo społeczeństwa. Widzimy również, że wiele razy za bardzo skupiali się na samym zamaskowaniu przestępstwa niźli jego rozwiązaniu. Z racji tego, iż jestem na studiach na kierunku Kryminologia i Kryminalistyka, to jestem świadoma tego, jak rozwinęła się technologia oraz sposób rozwiązywania zagadek, tropów, taktyk śledczych. 
Czy coś mnie zawiodło? Niestety tak. Na okładce czytamy „Odkryj kulisy najbardziej wstrząsających zbrodni”, a tak naprawdę takich przypadków znajdziemy w całości niewiele. Niektóre owszem, wstrząsnęły Polskę. Jednak to tylko ze względu na to, że sprawcą był na przykład sławny aktor bądź ofiara była rodziną jednego z polityków. Liczyłam na pikantne szczegóły, dostałam wiele ogólników. Mimo wszystko jestem niezmiernie zadowolona z lektury, ponieważ poznałam wiele treści tajnych akt, przeczytałam informacje, które w tamtym czasie były owiane ogromną tajemnicą. Autor odwalił kawał dobrej roboty. 
Sprawne posługiwanie się językiem specjalistycznym, proste zdania i sposób w jaki całość została poprowadzona świadczy o dobrym rozeznaniu Przemysława Semczyka w tym temacie. Widać jego pasję do pisania, czytelnik wciąga się do granic, czuje dreszcz emocji. Autor przedstawił całokształt w takiej postaci, aby przypominał prawdziwe akta sprawy, zawierające liczne źródła. Nie były to tylko listy oskarżonych, zeznania świadków czy wspomnienia prowadzących śledztwa, ale również pamiętnik zbrodniarza, stare informacje prasowe z PAP. Na samym końcu znajdziemy rejestr zbrodni, bibliografię oraz spis ilustracji zamieszczonych w książce, bo i one urozmaicają treść. Jest to na przykład bank „Pod Orłami”, w którym dokonano słynnego napadu, zdjęcie Czarnej Wołgi czy list „psychopaty ciemności”.
Jest to źródło ogromnej wiedzy, ciekawy spis tematów, zbiór najciekawszych i najbardziej tajemniczych zbrodni. Jeśli ktoś interesuje się kryminologią, to zdecydowanie powinien sięgnąć po tę publikację. 
Książka bierze udział w wyzwaniu „Czytam bo polskie„. 

Z poważaniem, Klaudia Nadolna