[BOOK TOUR] „Purgatorium. Wyspa tajemnic” Eva Pohler

Tytuł: Purgatorium. Wyspa tajemnic
Tytuł oryginalny: The Purgatorium
Liczba stron: 304
Autor: Eva Pohler
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 10 maja 2016
ISBN: 978-83-7674-515-2
Czy ktokolwiek słyszał o eksperymencie Zimbardo, inaczej Stranfordzkim eksperymencie więziennym? Miało ono na celu ukazania wpływu otoczenia na jednostkę, pokazanie zachowania ludzi, którzy stają się anonimowi i mogą bezkarnie traktować innych przedmiotowo. 
Poznajemy Daphne, dziewczynę, która cierpi na depresje. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem z dzieciństwa, Camem wybiera się na wyspę. To właśnie tam ma odbyć się nowatorska terapia, wymyślona przez behawiorystę. Ma ona polegać na licznych grach terapeutycznych, wobec których strach o własne przetrwanie jest silniejszy niż chęć śmierci. Ukazuje on, jak ludzie w obliczu dramatu czy tragedii zmieniają swoje nastawienie. Czy taka zabawa wraz z uzdrowieniem pomoże głównej bohaterce? Czy ona to przeżyje? Komu Daphne może zaufać, a kto okaże się podstępnym aktorem, biorącym udział w wielkiej farsie?

„Stworzyliśmy miejsce, gdzie ludzie, którzy cierpią na to i inne dolegliwości, mogą doznać oczyszczenia z poczucia winy.”

Fabuła powieści jest oryginalnym wytworem wyobraźni autorki. Jak sama Eva twierdzi, stworzyła tą książkę w celu oczyszczenia czytelników poprzez sztukę. Jak dla mnie zrobiła to w sposób ciekawy, poruszyła kontrowersyjne tematy i poradziła sobie z nimi znakomicie. 
Bohaterowie bywają irytujący, jednak da się ich lubić. Stan mnie uwiódł, a później zawiódł, ale tak został skonstruowany, że nawet bym się tego po nim nie spodziewała! Tak samo jak po Camie. Daphne natomiast jest dziewczyną, którą podziwiam, bo mimo myśli samobójczych, wykazała się olbrzymią odwagą. 
To, co mnie irytowało była narracja trzecioosobowa. Wolę, kiedy widzę świat z konkretnej perspektywy, nie z perspektywy narratora, który nie bierze udziału w akcji powieści. 

„Chcesz powiedzieć, że słyszałaś, ale nic nie zrobiłaś?- mówiła jej matka.” 

Styl autorki jest prosty, zrozumiały i dobitny. Porusza ciężkie tematy, które są bliskie jej sercu. Jak sama autorka w liście twierdzi- „rozumie, co znaczy brak nadziei, bycie zaszczutym, zbyt udręczonym, żeby chcieć żyć dalej.”. Powieść napisana jest w taki sposób, że czyta się ją naprawdę szybko, nie mając przy okazji wrażenia, że traci się czas.
Jest to opowieść o chorobach psychicznych, ostatniej desce ratunku, powracających myślach samobójczych, połączonych z poczuciem winy i rosnącą nadzieją, na pozbycie się demonów przeszłości. Poniżej przedstawiam znaleziony w otchłani internetu list autorki do czytelników, który przetłumaczył polski wydawca książki, wydawnictwo Replika:
„Dear Readers,

Did you know that suicide is the second leading cause of death for teenagers in America? I personally know what it’s like to feel hopeless, trapped, and too mortified to go on living. Inspired by the novel The Magus, by John Fowles, I wrote The Purgatorium to purge readers of that feeling by taking them on a wild, terrifying adventure. Art can be cathartic for the soul, and that is the theme of this story. But unlike us, seventeen-year-old Daphne is not safe behind the pages of a book. She must literally experience the purge of cathartic art at the hands of an experimental psychologist on an island at a facility called The Purgatorium, and it’s unclear to Daphne whether this experience is going to help her or kill her. As she fights for her life, she is shaken from her severe depression, but do the ends justify the means? You decide.

 Sincerely,Eva Pohler”


„Drodzy Czytelnicy,

czy wiecie, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Ameryce? Sama rozumiem, co znaczy brak nadziei, bycie zaszczutym, zbyt udręczonym, żeby chcieć żyć dalej. Natchniona powieścią Mag Johna Fowlesa, napisałam powieść Purgatorium. Wyspa tajemnic. Dla oczyszczenia czytelników z tego typu uczuć, proponuję szaloną, niesamowitą przygodę. Sztuka potrafi oczyszczać duszę – i to jest tematem tej opowieści. Jednak w przeciwieństwie do nas siedemnastoletnia Daphne nie może skryć się bezpiecznie za kartami książki. Na pewnej wyspie w ośrodku zwanym Purgatorium w rękach psychologa eksperymentatora musi zaznać dosłownej sztuki oczyszczania. Daphne nie jest pewna czy to doświadczenie pomoże jej, czy ją zabije. Walka o życie, stwarza szansę na otrząśnięcie się z ostrej depresji, czy jednak cel uświęca środki? Zdecydujcie sami.

Wasza, 
Eva Pohler” 
[źródło: otchłanie internetu] 


Za możliwość przeczytania dziękuję organizatorce Maw Reads. Zapraszam również do regulaminu akcji.

Z poważaniem, Klaudia Nadolna