[BOOK TOUR] „Noc Perseidów” Edyta Świętek

Tytuł: „Noc Perseidów”

Liczba stron: 320
Autor: Edyta Świętek
Wydawnictwo: Replika
Data premiery: 10 maja 2016
ISBN: 978-83-7674-519-0
Tomka zaczynają dopadać przedślubne wątpliwości. Czy jego dziewczyna sprosta oczekiwaniom? Czy zawsze marzył o szarej myszce, która może nie pasować do jego wielkich ambicji? Czy aby na pewno łączy ich miłość, a nie przyzwyczajenie i przyjaźń? Na ratunek przyjdzie mu Adrianna- zupełne przeciwieństwo jego Emilki. Zadbana, niezależna kobieta, która ma określone cele. Czy wybór będzie ciężki? I jakie konsekwencje za sobą pociągnie jeden ruch, jedna decyzja? Czy złamie ludzi? A może wręcz przeciwnie, dzięki temu wyborowi ktoś odnajdzie długo wyczekiwaną miłość?
Dla Pani Edyty Świętek nie ma rzeczy niemożliwych. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, to słowo nie istnieje w jej słowniku. Z zamiłowania pisarka kobiecej literatury, z wykształcenia ekonomistka. Uwielbia w wolnych chwilach aktywny wypoczynek, między innymi bieganie czy spacery z rodziną. Jest zakochana w literaturze, co widać w jej powieściach.

„Gwiazdy… Czy jest w nich zapisana przyszłość? Czy to możliwe, że odległe o tysiąc lat świetlnych ciała niebieskie kierują naszym przeznaczeniem?”

Pierwszy impulsem do wzięcia udziału w tej akcji była ta znakomita, magiczna okładka. Dopiero później spojrzałam na opis, recenzje i całą resztę. Myślę, że choćby ocena była marna, to i tak nie potrafiłabym sobie odpuścić tej pozycji- okładka zbyt bardzo zawładnęła moim umysłem. W dodatku ten nietuzinkowy, baśniowy tytuł. Musiał kryć coś tajemniczego.
Po analizie całościowej nie potrafię jednoznacznie wyrazić swojej opinii. Choć na początku mozolnie mi przychodziło przywracanie kolejnych stron, to później treść całkowicie mnie pochłonęła. Fabuła jest realistyczna, nacechowana emocjami, które aż kipią. Autorka potrafi z wyczuciem pisać o smutku, miłości czy samotności. Nie ma lukrowanej rzeczywistości, naciąganych uczuć czy prostych, schematycznych bohaterów pozbawionych głębi. 

„-Chcę, aby w końcu ktoś mnie pokochał- wypowiedziała najważniejsze ze swoich życzeń.”

Tutaj każdy przeżywa życie nostalgicznie, pochłonięty marzeniami. Każdy pragnie szczęścia, jednak wszyscy muszą najpierw zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów. 
Niestety choć portrety psychologiczne są wyśmienicie wyrobione, to i tak bohaterowie nie potrafili zdobyć mojej sympatii. Irytowało mnie to szukanie na siłę wytłumaczeń dla swoich postępów, ta wzajemna zazdrość, która dzieli nawet rodziny. Jednak chyba najbardziej denerwowało mnie to, że taki jest stan faktyczny. Te uczucia targają ludźmi w prawdziwym świecie. 
Styl autorki jest przyjemny w odbiorze, wyraźnie widać lekkie pióro i dużą wnikliwość. Ponadto zostałam kupiona licznymi nawiązaniami do wierszy czy piosenek. Fragmenty były wplatane w idealnych momentach i czasami nie trzeba było nic więcej dodawać, bo to stanowiło odpowiedź na nasuwające się pytanie. 
Plusem jest również zastosowanie typowo wiejskich określeń, wyrażeń czy starego słownictwa, które już wyszło z użytku oraz nawiązania do tradycji jak na przykład proszenie rodziców Panny Młodej o rękę córki. Dzięki tym zabiegom mogliśmy wczuć się w klimat i historię naszej głównej pary.
Autorka wykazała wartości, które w życiu powinny mieć znaczenie. Pokazała, że bogaci również płaczą. Ukazała różnice, jakie mogą wynikać między ludźmi tylko poprzez miejsce urodzenia, rodzinę czy dobrobyt.
Jest to opowieść o miłości, zdradzie i cierpieniu. O odpowiedzialności i konsekwencjach. Jest to powieść, która może zarówno odbudować wiarę w człowieka dobrego jak i zburzyć nadzieję na to, że świat jest piękny, a ludzie nie są napędzani egoistycznym myśleniem.
Za możliwość przeczytania dziękuję organizatorce Literacki Świat Cyrysi. Zapraszam również do regulaminu akcji.

Z poważaniem, Klaudia Nadolna