„Awaria małżeńska” Natasza Socha i Magdalena Witkiewicz

Tytuł: Awaria małżeńska
Liczba stron: 376
Autor: Natasza ocha, Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 20 stycznia 2016
ISBN: 978-83-8075-065-4

Na pierwszych kartkach powieści poznajemy dwie kobiety, Ewelinę i Justynę, których połączył jeden kot, który wylądował pod kołami autobusu. Lądują razem w jednej sali szpitalnej, dzieląc się wspomnieniami i doświadczeniem. Osieracają mężów, którzy od tej pory muszą zająć się domem i dziećmi. Dziewczyny postanawiają jak najlepiej wykorzystać wolny czas na odpoczynek, za to ich partnerzy oczu zmrużyć nie mogą, bo cały ich świat staje do góry nogami. Jak do tej pory nawet nie wiedzieli, do jakich szkół chodzą ich dzieci, tak teraz muszą je nie tylko przygotowywać rano i zaprowadzać, ale stawić czoło konkursom szkolnym, dodatkowym zajęciom i czasem po szkole! Czy poradzą sobie w tak trudnej, nowej roli? Jak bardzo pomoże im piękna, ponętna kobieta imieniem Dżesika, która przez pomyłkę została odebrana jako Pani ornitolog? Czy cała sytuacja naprawi serca i związki dwóch par?

Mamy tutaj przykład typowej satyry. Autorki w tej kwestii spisały się doskonale, nigdy aż tak nie śmiałam się z tego co czytałam! Co chwilę wychwytywałam momenty idealnie pasujące do mojej sytuacji czy zachowań mojego partnera. Co rusz wysyłałam mu fragmenty i razem zgodnie kiwaliśmy głowami. Jednak myślę, że Panie delikatnie przesadziły. Bohaterowie byli podkoloryzowani, starały się wykazać jak najwięcej ich wad, ośmieszający ich całkowicie. Nie pozostawiły suchej nitki ani na Sebastianie ani na Mateuszu. Niekiedy pojawiały się stereotypy mężczyzn czy kobiet. Fabuła była przezabawna, choć całość trochę mi mąciła w głowie. Często łapałam się na zastanawianiu która kobieta jest z którym facetem i które dzieci ich są. Na koniec na pewno nie wiedziałam, która teściowa jest kogo i ile lat mają poszczególne dzieci ani nawet jakie złamania pozostawił wypadek u obu kobiet! Myślę, że historia pisana z perspektywy dwóch osób przyczyniła się trochę do zamieszania, jednak spodziewałam się większego bałaganu, a było w miarę spójnie. Wątki doskonale się łączyły i zadziwił mnie moment spotkania dwóch partnerów. Doskonale się to zgrało z całością. Po lekturę sięgnęłam w ramach „Lektury miesiąca” na grupie Przeczytaj & Podaj dalej, jednak wiem, że na pewno nie przeczytałabym jej bez takiego jakby kopa w postaci wyboru innych uczestników grupy. Myślę, że nie jest to dla mnie, choć jakbym miała kiepski humor- książka wydawałaby się idealna! 

Książka bierze udział w wyzwaniu52 Book Challenge.

Z poważaniem, Klaudia Nadolna

18 thoughts on “„Awaria małżeńska” Natasza Socha i Magdalena Witkiewicz

  1. Tak to już jest z tymi stereotypami, spotykamy je na co dzień w życiu i literaturze. Myślę jednak, że książka mimo wszystko porusza ważny problem – pewnie i takie przerysowane małżeństwa udałoby się znaleźć – faceci bowiem okazują się jak najbardziej pasujący do "typowej" pani domu… Tylko może my Kobiety nie zawsze im na taką rolę pozwalamy 🙂

    1. Z całą pewnością. Nie wiem czy moglibyśmy im bezpiecznie na to pozwolić, mogłoby to się naprawdę źle skończyć! Przynajmniej wiem to po swoim przykładzie! 🙂

  2. Mam ogromną chęć na tą powieść! Słyszałam o niej już wiele dobrego i mam nadzieję, że wpadnie wkrótce w moje ręce.
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  3. Jestem w połowie (zapomniałam zabrać ze sobą na wyjazd buuu) i dawno się tyle nie śmiałam przy książce :)! Dziś zabieram się dalej za czytanie, bo książka jest rewelacyjna :)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *