Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk jest tworzony przez wibracje powietrza zamkniętego w komory rezonansowej. Podstawowy podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, na przykład klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których interesującym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych.

Nie zwlekaj – jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zachęcamy Cię do wejścia do serwisu twórcy (http://studio29poznan.com/portfolio/), by obejrzeć następne niesamowite informacje.

Należą do tej samej gromady co saksofon. Klarnety są charakteryzowane pod kątem tzw. stopliwości, to znaczy zdolności zlewania się odcienia dźwięków danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet składa się z prostej, drewnianej rury z otworami zamykanymi klapami i dzieli się na pięć części: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny oraz czara głosowa. Przetrzymuje się je i transportuje w etui oddzielnie i łączy razem dopiero przed koncertem. Klarnety na stałe wcielono w skład zespołów orkiestrowych od XVIIIw. Dzisiaj modne stały się przede wszystkim pośród klasyków jazzowych oraz w muzyce ludowej.

Oboje zalicza się do tej samej rodziny, ale są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, lekko poszerzane rurki zakończone lejowatym wylotem. Otworki również zamykane są klapkamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do teraz są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają zwykle stosowane dla partii solowych, równie chętnie sięga się do nich układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do grupy rogów i podobnymi do trąbek. Stworzono je poprzez zmodyfikowanie dawnego rogu pocztowego i w tej obecnej formie były znane od początku XIXw. Dziś instrumenty klarnety popularne bywają przede wszystkim w orkiestrach dętych. Korzystają z nich także soliści jazzowi. Ciekawymi instrumentami są także melodyki. Nazywa się je również melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To malutkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Mają przeważnie koło 20-35 przycisków i ustnik. Brzmią prawie tak jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź ceny na naszej stronie: muzyczne instrumenty saksofony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*