Dlaczego warto pojechać na długi weekend na Mazury

Terytorium Warmii i Mazur nieraz określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, aczkolwiek jest on bardziej bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na terenie Krainy Tysięcy Jezior doliczono się z grubsza 2000 jezior. Ich charakterystyczne usytuowanie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie fenomenalnej natury sprawiły, że stworzono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie warto poświęcić dziesięć dni. Zaznaczyć trzeba fakt, iż w regionie mieści się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie tylko przez jeziora, lecz także przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy także szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest również autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków a także wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie miłośników sportów wodnych, lecz również miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Ogromnym atutem Krainy Tysiąca Jezior prócz zróżnicowanej sieci wodnej są plusy przyrodniczo – krajobrazowe. Występuje tu rozmaita flora i fauna, a także ogromne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O rzadkości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim stworzono najpotężniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tu stu dwóch rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Wielbiciele zwierząt powinni obowiązkowo odwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki podobne do naturalnych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie stajnie dla konia Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również sporo ptactwa.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest nieraz „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych znajduje się piętnaście jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się istotnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior mieści się wiele innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują przytulne uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie toczy się tutaj głównie na deptaku ciągnącym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe, letnie festiwale muzyczne. Trzeba wybrać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko – mazurskim swoją obecność znacząco zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod dowództwem Jagiełły, osiągnęły widowiskowe zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Co roku, piętnastego lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej walki, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Pasjonatów dziejów II Wojny Światowej zapewne zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie umiejscowiony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Należy też zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w Polsce.

***
Całkowitą ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście na Mazurach można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej zamieszczone linki:
– urlop Mazurach
– kwatery na mazurach
– agroturystyka Mazury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*